FAIL (the browser should render some flash content, not this).


İZKA MENÜ

 

   

DUYURULAR
 


DUYURU

MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞTAYI BAŞARI İLE TAMAMLANDI (12.ŞUBAT.2010)

Zahide MUTLUKAN

Şube Müdürü / Proje Koordinatörü


07.OCAK.2010 EĞİTİMİ

Prof. Dr. İlter AKAT /Oturum Başkanı

PANALİSTLER: Yrd.Doç. Dr. Yıldırım ÇETMELİ,Dr.Canan  ARIKBAY,Huriye TOKER,

Yrd.Doç.Dr.Berrin ÖZYURT,Öğr. Gör. Engin AYVAZ

 

KARİYER GÜNLERİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

M.Rağip ÜYE

izmir İl Milli Eğitim Müdürü

Zahide MUTLUKAN

İzmir İl Milli Eğitim Projeler Koordinasyon Şube MÜdürü

Zekeriya MUTLU

(İESOB Başkanı)

ŞENER MUTER
(CMS Jant Ve Makine Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)


FETTAH GÜVENTÜRK
(EGE KOBİDER  Başkanı)


HASAN SÜER
(PETKİM Petrokimya Holding A.Ş )


FİLİZ YÖRÜK
(TÜPRAŞ İzmir Rafineri Müdürlüğü İnsan Kay. Müdürü )

Cihangir TURANTAŞ
(Bilge Danışmalık)


KARİYER GÜNLERİ


YER        : TEPEKULE KONGRE VE SANAT MERKEZİ-Anadolu Caddesi No:40 BAYRAKLI/İZMİR TARİH   : 14-15/ARALIK/2009      SAAT:10.00-17.00
             İlimizde faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlarla meslek liselerimizde mezun adayı durumunda olan öğrencilerimizi buluşturmak amacıyla düzenlenen "Kariyer Günleri“İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Kariyerin İzmir Yolculuğu” adlı projenin etkinliklerinden biridir.


KARİYER GÜNLERİNİN AMACI

 • Kuruluşlara kendilerini ve çalıştıkları sektörleri tanıtma olanağı vermek
 • Mezun olacak öğrencilerimize iş görüşmesi olanakları sağlamak
 • Ara sınıflardaki öğrencilerimize staj olanakları sağlamak
 • Öğrencilerimizin mesleki bilgi ve becerilerini arttırıcı seminer ve konferanslar vermek
 • Kişisel Gelişim konularında seminer ve söyleşiler düzenlemek
 • Öğrencilerin firmalarla daha yakın iletişimde olmasını sağlamak
 • Mezuniyet sonrası iş olanakları ve çalışma politikaları hakkında öğrencilerin bilgi edinmelerini sağlamak hedeflenmiştir.

1.OTURUM (14 ARALIK 2009 SAAT:10.00-12.00)
KONU : KARİYER GELİŞTİRME VE GELECEĞE HAZIRLIK
OTURUM BAŞKANI : ZEKERİYA MUTLU ( İESOB BAŞKANI )
KONUŞMACILAR
1-ŞENER MUTER
(CMS Jant Ve Makine Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi)
2-FETTAH GÜVENTÜRK
(EGE KOBİDER  Başkanı)
3-HASAN SÜER
(PETKİM Petrokimya Holding A.Ş )
4- FİLİZ YÖRÜK
(TÜPRAŞ İzmir Rafineri Müdürlüğü İnsan Kay. Müdürü )
5-Cihangir TURANTAŞ
(Bilge Danışmalık)


SAAT:13.00 Kuaförler Odası Etkinliği

 

3.OTURUM(15 ARALIK 2009 SAAT:10.00-12.00)
KONU :  İŞ İLETİŞİMİ
OTURUM BAŞKANI : İlter AKAT
( YAŞAR Üniversitesi)
KONUŞMACILAR
1- Osman ÜNAL
(Soyak Holding A.Ş.)
2- Hakan SUSUZ
( Polisac A.Ş.)
 3- Sibel BEZCİ
(Termak Makine )
4-  Ayşe PAKKAN
(Dönmez Debriyaj AOSB-İzmir)

2.OTURUM (14 ARALIK 2009 SAAT:14.00-16.00)
KONU :  İŞLETMELERDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ
OTURUM BAŞKANI : Prof.Dr. Edip TEKER( Yaşar Üniversitesi)
KONUŞMACILAR
1- Vecihi GÜRSES
(Selgeçen Radyatör Fabrikası A.Ş. (Manisa)
 2- Nalan AKSOY
(TERBAY MAKİNA Endüstri ve Tic. A.Ş.)
3-  Dr.Cenk SEVİM
(Aero Rüzgar Endüstri A.Ş.)
4-Ali ARSLAN
(Demirören Şirketler Grubu)

NOT: OTURUMLAR SAAT 12.00’de-16.00’da CAFE BREAK SERVİSİ YAPILACAKTIR.

4.OTURUM(15 ARALIK 2009 SAAT:14.00-16.00)
KONU :  VERİMLİLİK VE ZAMAN YÖNETİMİ
OTURUM BAŞKANI: Dr.Canan ARIKBAY(MPM Ege Bölge Md. )
KONUŞMACILAR
1-Mine MALAK
(MŞB İnşaat A.Ş.)
2- Gökhan KAZANCI
(GONET COMPANY )
3- Onur Günduru
( Onur Yazılım )
4- Prof Dr. Şevkinaz GÜMÜŞOĞLU
(Dokuz Eylül Üniversitesi)

KARİYER GÜNLERİ AFİŞİ

PROJE AÇILIŞ TÖRENİ İZMİR VALİ YARDIMCISI FAZLI AKGÜN,YAŞAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR.MURAT BARKAN,İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ M.RAĞİP ÜYE VE İESOB BAŞKANI ZEKERİYA MUTLU,İDARECİ,ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.(07/EKİM/2009)

PROJE KAPSAMINDA İLK EĞİTİM FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

PROJE EKİBİ

 

ferruh

12-13 Kasım 2009 Konak Gazi İlköğretim Okulunda Liselerde Öğrenci Şiddetinin Önlenmesi:Anlaşmazlık çözümü,müzakere ve akran arabuluculuk eğitim semineri Vali Yardımcısı Sait TOPOĞLU, Projeler Koordinasyon Bölümü Şube Müdürü Zahide MUTLUKAN, Karşıya İlçe Şube Müdürü Beyhan GÖKDEMİR katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMİN ÖNEMİ VE BİR İZKA PROJESİ:


“KARİYERİN İZMİR YOLCULUĞU”

 

Prof. Dr. Edip Teker
Yaşar Üniversitesi, İİBF
Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı
edip.teker@yasar.edu.tr

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde, Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Milli Prodüktivite Merkezi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın   ortak olarak  katıldığı ve İzmir Kalkınma Ajansı  “İZKA” tarafından Sosyal Kalkınma Mali Destek programı kapsamında  desteklenen “Kariyerin İzmir Yolculuğu” başlıklı  proje  7 Ekim 2009 tarihinde Yaşar Üniversitesinde yapılacak açılış ve tanıtım toplantıları ile başlayacaktır.

Dokuz ay sürecek proje kapsamında İzmir  ve Ege Bölgesinden pilot okul olarak seçilen meslek liselerinin eğitmen ve öğrencilerine meslek seçiminin önemi ve mesleki kariyer konularında çeşitli seminerler verilecektir.  Projenin önemli amaçları arasında,

 • Gençlerin meslek seçimi kararlarının kendi gelecekleri açısından ne  kadar önemli olduğunu vurgulamak,
 • Mesleki teknik eğitim alanında görev yapan teknik lise eğitmenlerine, gençlerin meslek seçimlerinde dikkat etmeleri gereken hususları açıklamak,
 • Gençlere, mesleklerinde ilerlemeleri  ve kişisel gelişimlerinde yararlanacakları yöntemleri tanıtmak,
 • Teknik liselerde görev yapan eğitici ve öğrencileri Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) hakkında bilgilendirmek,
 • Gençleri,  iş hayatının onlardan bekledikleri meslek standartları, yetkinlikler ve yeterlilikler konusunda aydınlatmak, ve
 • Gelecekte kendi işini kurmayı düşünen gençlere, girişimciliğin  avantajlarını ve girişimcilikte önem taşıyan hususları açıklayarak, girişimcilikte karşılaşabilecekleri engel ve riskleri  tanımalarını sağlamak, sayılabilir.

Gerçekten de meslek seçimi insan hayatının en önemli dönüm noktalarından birisidir. Meslek seçimi ise insanın yaşam biçiminin seçimini ifade eder. Bir başka ifade ile meslek,  kişilerin topluma  yararlı mal ve hizmet üreterek  geçimlerini temin etmek için yaşam boyu  yaptıkları, belli bir eğitimle kazanılan, sistemli bilgi ve becerilere dayalı, kuralları  belirli ölçülerde kamu otoritelerince belirlenmiş faaliyetler bütünü olarak tanımlanabilir. Mesleki ve teknik eğitimin amacı da, toplumların ihtiyaç ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere  çalışacakları mesleklerde ihtiyaç duyacakları bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazandırmaktır.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİN TÜRKİYEDEKİ YERİ

Mesleki ve teknik eğitim, toplumsal hayatın her alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde kalifiye teknik elemanlar yetiştirilmesi için gerekli  bilgi ve becerilerin verildiği eğitimdir. Ülkemizde teknik alanda mesleki eğitim, yaygın çıraklık eğitimi, örgün ve yaygın eğitim programlarının uygulandığı meslek liseleri ile eğitim imkanı ve ortamı uygun olan işletmelerce verilen çıraklık okullarında yürütülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2003-2004 öğretim yılında orta öğretime kayıt yaptıran tüm öğrencilerden sadece % 31,4 ü mesleki-teknik eğitim okullarına kayıt yaptırmış, geri kalan yaklaşık % 70 orta öğretim öğrencisi ise genel liseleri tercih etmiştir. Oysa, İngiltere, Fransa, Almanya, Finlandiya, Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde ise, mesleki-teknik eğitimi tercih eden orta öğretim öğrencilerinin sayısı % 70’leri bulmaktadır.

Ülkemizde 1970’li yıllardan bu yana mesleki ve teknik eğitime ağırlık verme çabaları sürdürülmesine, hatta orta öğretim sonrası meslek yüksek okullarına sınavsız giriş te dahil olmak üzere çeşitli teşvikler uygulanmasına karşın, ne yazık ki bu konuda yeterli bir başarı sağlanamamıştır.

MESLEK SEÇİMİNDE MESLEKİ  REHBERLİĞİN  VE  MESLEKİ YETERLİLİKLERİN ÖNEMİ

Mesleki rehberlik, bireylere bir mesleğe girme anında başlayıp, çalışma yaşamı boyunca süren, kişileri seçecekleri mesleğe hazırlama, bilgilendirme ve o meslekte başarılı olma aşamalarında   devam eden bir yardım sürecidir. Kişinin mesleği, onun yaşam biçimini, değerlerini ve toplumsal statüsünü belirlediği gibi, seçilen meslekte gerçekleştirilen faaliyetler bireye psikolojik ve manevi gereksinimlerini karşılayabilme ve kendini gerçekleştirme imkanı sağlar. Diğer taraftan meslek, bireye belli bir alanda faaliyette bulunma zorunluluğunu ve o mesleğin yürütülebilmesi için belirli sorumlulukları da beraberinde getirir.
.
Mesleki eğitim sisteminin en öncelikli amaçlarından biri de, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte, istihdam edilebilir işgücünün yetiştirilmesidir. Ancak, ülkemizde verilen mesleki eğitimin iş dünyasının ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabildiğini söylemek, ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle, mesleki teknik eğitim mezunlarının büyük bir bölümü işsiz kalmakta veya eğitim gördükleri alanların dışında çalışma imkanı bulabilmektedirler. Bir yanda iş gücü ihtiyacı, öte yanda ise iş dünyasının beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayamayan mesleki eğitim kurumları nedeni ile işletmeler kendi sorunlarına kendi imkanları ile çözüm bulma arayışına girmiştir. Bu bağlamda ülkemizin en büyük özel kuruluşlarından biri tarafından “meslek lisesi, memleket meselesi” sloganı ile başlatılan proje önemli bir dönüşümün işaretidir. Üyesi olmaya çalıştığımız Avrupa Birliği ülkeleri de  bilgiye dayalı yeni ekonomik anlayışın bilincinde olarak gelecek 10 yıl için yeni hedefler belirlemişlerdir. Mart 2000 tarihinde Lizbon’da yapılan AB ülkeleri devlet ve hükümet başkanları toplantısında, bu ülkeler kendilerine  öncelikli  hedef olarak  “daha fazla ve daha iyi iş imkanı ile daha çok toplumsal birliktelik sağlayan ve sürdürülebilir bir büyümeyi hedefleyen dünya çapında en rekabetçi, en dinamik ve bilgiye dayalı bir ekonomi olmayı” seçmişler ve bu amaç doğrultusunda  Avrupa Yeterlilikler Çerçevesini (AYÇ) kabul etmişlerdir. Bu çerçevenin önemli bir ayağı olan Bologna Sözleşmesi, Yüksek Öğretimde İşbirliği ilkelerini belirlerken, Kopenhag sözleşmesi ile de “mesleki Eğitim ve Öğretimde İşbirliği” ilkeleri belirlenmiştir.

TÜRKİYE’DE  MESLEKİ YETERLİLİKLER SİSTEMİNİN KURULMASI VE  MESLEK STANDARTLARI

Bir yandan, iş dünyasının kalifiye eleman gereksinimi, diğer yandan da Avrupa Birliğine uyum süreci, ülkemizde “Mesleki Yeterlilik Sistemi” (MYS) nin kurulmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu amaçla 2006 yılında 5544 sayılı yasa ile  ülkemizde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) kurulmuştur. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) nın başta gelen görevi, Avrupa birliği ile uyumlu şekilde  “Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi”ni kurmaktır. Kurumun  diğer  önemli görevleri  ise :

 • Ulusal meslek standartlarını temel alarak teknik ve mesleki alanlarda ulusal yeterlilikleri belirlemek,
 • Mesleki ve teknik eğitim ve öğretimin bu standartlara uygun şekilde verilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu ile işbirliği yapmak,
 • İşgücünün mesleki yeterliliğinin bağımsız kuruluşlar aracılığı ile belirlenmesini ve verilen belgelerin ulusal ve uluslararası düzeyde geçerliliğini sağlamak,
 • Ulusal mesleki eğitim ve öğretim kurumlarının eğitim programlarının uluslararası düzeyde akreditasyonunun (tanınırlığının) sağlanmasına çalışmaktır.

Yukarıda kısaca açıklamaya çalıştığımız “Mesleki Yeterlilik Sistemi” nin tam olarak hayata geçirilmesi ile, gelecekte “usta” veya “kalfa” olduğunu iddia eden kişi bunu belgelendirebilecek, işveren ise belge sahibinin asgari hangi becerilere sahip olduğunu tesbit edebilecektir. Mesleki Yeterlilik Sistemi (MYS) bireylerin çeşitli yollardan edindikleri bilgi, beceri ve yetkinliklerin resmi olarak tanınmasını sağlayıcı önemli bir araç olacaktır.

Başta da belirttiğimiz gibi,  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde, Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Milli Prodüktivite Merkezi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ortak olarak katıldığı ve İzmir Kalkınma Ajansı  “İZKA” tarafından Sosyal Kalkınma Mali Destek programı kapsamında desteklenen ve 7 Ekim 2009 tarihinde açılış ve tanıtım toplantısını yapacağımız “Kariyerin İzmir Yolculuğu”   projemizin yukarıda açıklamaya çalıştığımız amaçlarına uygun şekilde, ülkemize, eğitim camiasına,  işverenlerimize ve tüm paydaşlarımıza hayırlı ve başarılı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

 
“Bu web sitesi İzmir Kalkınma Ajansının desteklediği “KARİYERİN İZMİR YOLCULUĞU” projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk “Kariyerin İzmir Yolculuğu Proje Ekibi” ne aittir ve İzmir Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.”

© 2009  Kariyerin İzmir Yolculuğu - Her Hakkı Saklıdır.